Utrolig fin og særdeles genkendelig historie om venskab og kærestesorg
Studier i kærlighed 2.- Kærestesorger af BeKa & Maya
Af Jette Holmgaard Greibe
Line bor alene med sin mor, og elsker at være hos bedsteveninden Katinka, der bor med sine forældre og sin bror. Line er blevet kærester med Noa, og har derfor ikke så meget tid til Katinka, hvis forældres skænderier er taget til. Katinka er meget hensynsfuld, og vil ikke fortælle Line, hvor slemt det står til hjemme hos hende. I stedet tager Katinka kontakt til goth-pigen Augusta, som hende og Line engang har interviewet, og selvom hun først afviser Katinka, drager Augusta alligevel omsorg for Katinka, da hun ser, hvor ked af det hun er. Imens svæver Line afsted på lyserøde skyer. Men en dag overhører veninden Charlie en samtale mellem Noa og skolens mest populære dreng Sam, der handler om, at Sam beder Noa slå op med Line, som han mener er ’en kedelig 12-talspige’, hvis Noa vil være en del af skolens mest populære klike. Efter ganske få overvejelser slår Noa op med Line, og med ét er alle hendes drømme knust. Line ville nu ønske, at hun havde brugt mere tid med Katinka, fremfor at bruge alt sin tid på Noa. Derfor kontakter Line ikke sin Katinka men går i stedet alene med alle sine mørke tanker. Hver gang hendes mor forsøger at snakke med hende, undviger hun, og skynder sig på værelset. I skolen gemmer Line sig en dag sig i et lokale, men hun bliver fundet af Selma Liv, skolens smukkeste pige, som alle drengene gerne vil score. Selma Liv trøster Line og en smule mere opløftet, går Line hjem. Dagen efter ser hun Noa i kantinen med en anden pige. Hvordan skal hun nogensinde få det bedre?
"Det var betingelsen for, at Noa kom med i den populære klike. De ville ikke have Line med, fordi de synes, hun er en 12-talspige..."
Forfatteren griber fat i mange af de følelser, som er en stor del af at være teenager, hvor man bruger tid med sine venner, måske oplever mobning, mens man forsøger at finde rundt i kærlighedens op- og nedture. Historien er genial til læsere, der begynder at være optaget af disse ting i deres liv.
Illustrationerne er umanerligt smukke, og de mange farver bruges til at uddybe en masse forskellige følelser. Baggrundene er tegnet fuldt ud i alle bokse, og det er ganske få steder, at baggrunden er hvid. Bogstaverne er nemme at læse, og taleboblerne ødelægger aldrig de enkelte illustrationer.
’Kærestesorger’ er en virkelig god efterfølger til ’Hemmeligheder’, og begge bøger giver et både følsomt og realistisk blik på emner som kærlighed, venskab, familie og sociale bånd.
Forfatteren griber ned i mange af de følelser, som er en stor del af at være teenager, hvor man bruger tid med sine venner, måske oplever mobning, mens man forsøger at finde rundt i kærlighedens op- og nedture. Historien er genial til læsere, der begynder at være optaget af disse ting i deres liv. Illustrationerne er umanerligt smukke, og de mange farver bruges til at uddybe en masse forskellige følelser. Baggrundene er tegnet fuldt ud i alle bokse, og det er ganske få steder, at baggrunden er hvid. Bogstaverne er nemme at læse, og taleboblerne ødelægger aldrig de enkle illustrationer.
Det er et forrygende samarbejde!
Detaljer
Tegneserie
Titel: Studier i kærlighed 2.- Kærestesorger
Forfatter: BeKa
Illustreret af Maya
Forlag: Cobolt
Emneord: venskab. kærestesorger, skilsmisse, mobning