Film

En rå og rørende roadmovie

Vi anbefaler en god film til weekenden – visuel stærk fortælling om politivold

Af Mette Kirkegaard Jensen

Dagens anbefaling har desværre stadig et aktuelt tema. Musikvideoinstruktøren Melina Matsoukas (Rihanna, Beyoncé) spillefilmsdebut: Queen & Slim (2020)
Afroamerikanske Queen og Slim har en akavet Tinderdate. Bagefter køre Slim Queen hjem og bliver stoppet af politiet. Slim forsøger at være venlig overfor politimand, men da han beder ham om at skynde sig, fordi det er koldt, trækker politimanden sin pistol. Da Queen stiger ud af bilen for at dokumenter hvad der forgår på sin telefon, bliver hun skudt i benet. Slim angriber politimanden og i slagsmålet, for han fat i politimandens pistol og skyder ham.
I frygt for ikke at få retfærdighed flygter de, og deres flugt bliver hurtigt viral på sociale medier. Under rejsen gennem de amerikanske sydstater opdager de hinanden på ny og bliver ufrivilligt symboler på modstand mod racemæssig uretfærdighed og politibrutalitet.

En roadmovie om den Afroamerikanske oplevelse af politivold og deres begrænsede muligheder for at opnå retfærdighed, i et korrupt system. Filmet i en dristig visuel stil og med stærk følelsesmæssig dybde. Især fra de 2 hovedroller, Daniel Kaluuya og Jodie Turner-Smith.