Kreativitet
Åbent Lab
- Tid
- 15:00 - 18:00
- Pris
-
Billet: Gratis
- Sted
-
Hovedbiblioteket
Hack Kampmanns Plads 2,
8000 Aarhus C - Makerlab, niveau 2.2
Er du nysgerrig på digital fabrikation, eller har du en fil, du gerne vil have printet eller skåret? Kig forbi Åbent Lab i Maker-Lab, hvor du kan arbejde med bl.a. 3D-print, laserskæring, skæreplotter, lodning og varmetryk.
Bibliotek
HovedbiblioteketVi introducerer dig gerne til brug af vores 3D printere. Medbring enten din egen laptop med .stl-filen eller send den til os på vores mail: dokk1-makerlab@mkb.aarhus.dk. Det samme gør sig gældende, hvis du gerne vil have skåret noget på vores laserskærer. Filformaterne .svg og .dxf er velegnede, men vi kan også importere .pdf, .png m.fl. i maskinens software.
Du kan læse mere om maskiner, software og materialer her: https://www.aakb.dk/maker-lab-i-dokk1
I Åbent Lab kan du arbejde på egne projekter med digital fabrikation. Vi vejleder og hjælper gerne ved maskinerne, men det er dig som ved, hvor vi skal hen.
Børn fra 12 år kan deltage.