
- Date
- Tid
- 16:00 - 18:00
- Pris
- Billet: Gratis
- Sted
- Verdensrummet
- Bibliotek
- Hovedbiblioteket
- Adresse
-
Hack Kampmanns Pl. 2
8000 Aarhus
Danmark
Det er æbletid, så det kan smages, duftes og føles. Sammen går vi på oplevelse i en håndfuld forskellige sorter, og bruger vores sanser til at lære dem bedre at kende.
Du er velkommen til selv at tage æbler med og dele med andre. Vi sørger for æbler nok at smage på i æbleværkstedet.
Hvis du har lyst til selv at samle æbler, så klik ind på 'Byhaver og grønne byrum' under Smag på Aarhus, og vælg kategorien 'æblelunde'.
Æbler er også en god anledning til at dele. Hvis du selv har for mange, kan du glæde andre ved at forære dem væk. Og hvis du er æblesulten, er det måske på tide at lære naboer med bugnende træer lidt bedre at kende.
I Verdensrummet gør vi det nemt, og sammen gør vi det hyggeligt. Kom når du har lyst og bliv så længe du har tid.
Frøbiblioteket er også åbent, når vi holder Planteværksted i Verdensrummet.
Verdensrummet finder du ved at gå ud af døren i caféen, ned af trappen og dreje til venstre.