Møgmis og robot-psykopat-kæledyr

Hjælp Møgmis med at samle en sej bande af robot-psykopat-kæledyr.
Date
Tid
09:30 - 11:00
Pris
Billet: Gratis
Sted
Møderum 2 ved caféen, Dokk1
Bibliotek
Hovedbiblioteket
Adresse

Hack Kampmanns Pl. 2
8000 Aarhus
Danmark

Til denne workshop dykker vi ned i bogen “Møgmis 1: Hævnen er sød og stinker af fisk” af Sophie Souid og Thomas Hjorthaab. 

Hvem er Møgmis? Hvorfor har han set sig gal på sin ejer, Sivert? Og hvilke psykopat-kæledyr har Møgmis brug for i sin bande, så han kan komme af med Sivert?  

Alt det taler vi om, inden eleverne bygger og programmerer deres eget robot-psykopat-kæledyr, der kan være med i Møgmis’ bande. Til at bygge robotterne bruger vi det programmerbare byggesæt, LEGO Spike Prime, bamser der er klippet i stykker og alle mulige andre seje dimser. 

Vi slutter af med, at eleverne laver personkarakteristikker af deres robot-psykopat-kæledyr. 

Alle kan være med og ingen erfaring med programmering er nødvendig.  

Workshoppen er for 4.-5. klasse og det er en forudsætning at klassen har læst “Møgmis 1: Hævnen er sød og stinker af fisk” af Sophie Souid og Thomas Hjorthaab forud for workshoppen. 

Skriv gerne din klasse på venteliste, hvis alle billetter er væk - der kan sagtens ske ændringer.