Ordblindeugen – Mange måder at læse på
I uge 40 markerer vi Ordblindeugen og sætter fokus på de 400.000 ordblinde danskere – og på alle de ordblindevenlige tilbud, du finder på biblioteket.
Af biblioteket
Man regner med, at over 400.000 danskere er ordblinde. Ordblindhed – også kaldet dysleksi – er den mest udbredte læsevanskelighed hos børn.
Ordblindhed kan have stor betydning for både skoleliv, arbejdsliv og sociale relationer. Derfor er et centralt fokus i ordblindeugen at nedbryde tabuer, styrke fællesskabet omkring ordblindhed og skabe bedre vilkår for ordblinde.
Hvad kan biblioteket tilbyde?
Der er mange måder at læse på, og på biblioteket finder du masse af ordblindevenlige materialer.
Spørg gerne en bibliotekar næste gang, du kommer forbi. Vi hjælper dig med at finde det, der passer bedst til dig.
På biblioteket finder du blandt andet:
Lette bøger på eReolen
I bibliotekets app eReolen finder du et stort udvalg af ordblindevenlige bøger.
Åbn appen, tryk på Søg og vælg derefter kategorien Lette bøger til voksne – så præsenteres du for både skøn- og faglitteratur, som er nemt at læse.
Du kan også vælge mellem mange lydbøger og “læse med ørerne”.
Ordblindeugen i uge 40
I uge 40 markerer landets biblioteker sammen med Ordblindeforeningen Ordblindeugen, og rundt omkring i Danmark afholdes arrangementer, festivaler og foredrag i anledningen.
På Ordblindeforeningens hjemmeside kan du finde arrangementer i nærheden af dig.
Eller tag et kig her:
Det sker i Aarhus
-
Hjælp og vejledningTekniktips til ordblinde børn og unge
Få hjælp og vejledning af en konsulent fra Kompetencecenter for Læsning. For børn, unge og forældre.GratisÅby Bibliotek
Gratis -
SkoleOrdblind - på vej ud af folkeskolen. ONLINE
Hvordan ser situationen ud, når man er ordblind og er ved at afslutte folkeskolen?
Kompetencecenter for Læsning deler deres viden om unge ordblinde.
Du kan blive klogere på folkeskolens afgangsprøver på særlige vilkår, regler og rettigheder som ordblind, og på hvordan overgangen kan være til en ungdomsuddannelse.GratisHovedbiblioteket
Gratis -
Hjælp og vejledningTekniktips til ordblinde børn og unge
Få hjælp og vejledning af en konsulent fra Kompetencecenter for Læsning. For børn, unge og forældre.GratisTranbjerg Bibliotek
Gratis -
Hjælp og vejledningTekniktips til ordblinde børn og unge
Få hjælp og vejledning af en konsulent fra Kompetencecenter for Læsning. For børn, unge og forældre.GratisLystrup Bibliotek
Gratis -
Hjælp og vejledningTekniktips til ordblinde børn og unge
Få hjælp og vejledning af en konsulent fra Kompetencecenter for Læsning. For børn, unge og forældre.GratisÅby Bibliotek
Gratis