Kulturbazar på Viby Bibliotek

Denne lørdag forvandles Viby Bibliotek til et levende møde mellem kulturer. Lokale foreninger præsenterer traditioner og kultur fra deres hjemlande, og dagen byder på spændende kulturtilbud, musikalske indslag og kreative aktiviteter for både børn og voksne.
Date
Tid
11:00 - 14:00
Pris
Billet: Gratis
Sted
Salen
Bibliotek
Viby Bibliotek
I samarbejde med
  • Sport og Fritid
  • Den Kreative Skole
Adresse

Skanderborgvej 170
8260 Viby J
Danmark

Program
Kl. 11.00 – Velkomst og praktisk information samt kort præsentation
af dagens aktører Kl. 11.05 – Tale ved Rabir Azad-Amad, Rådmand for Kultur og Borgerservice Kl. 11.20 – Musikalsk indslag ved Vilnyi Ptakh (Teatergruppen "Fri Fugl") med Dana og Slava Kl. 11.30–14.00– Oplev en inspirerende dag med kulturelle indslag og kreative workshops
Aktiviteter og workshops:

Henna-tatovering – oplev et traditionelt kunsthåndværk præsenteret af Aarhus Afro

Workshop i usbekisk broderi – tegn motiver inspireret af usbekisk kultur

Introduktion til aserbaijanske tæpper fra Iran – få indblik i den historiske og kulturelle betydning

Workshop: Verdens flag – mal farverige flag fra hele verden i samarbejde med Kreativskolen

Demonstration af saz og tar – traditionelle musikinstrumenter fra Aserbajdsjan, med mulighed for at høre deres karakteristiske lyd

Kom og mød Jakob Østergaard Bjerg fra Sport og Fritid, som fortæller om Fritidspas-ordningen.

Smagsprøver fra forskellige verdenskøkkener – en sanselig rejse gennem dufte og smage
Kulturbazaren er støttet af Kulturforvaltningen og arrangeret i samarbejde mellem Viby Bibliotek, Sport og Fritid, Den Kreative Skole og de deltagende kulturforeninger.
Vi ser frem til at byde jer velkommen til en mangfoldig og festlig dag, hvor kultur og kreativitet mødes!