Skærebrædt med grøntsager
Bæredygtighed og natur

Spis efter sæson

Tid
16:00 - 18:00
Pris
Billet: Gratis
Sted
Hovedbiblioteket
Hack Kampmanns Plads 2,
8000 Aarhus C
Verdensrummet, gadeniveau på bagsiden af Dokk1
Lær at fermentere nogle af sæsonens råvarer. I dag fokus på Sauerkrat.

Få praktisk erfaring med at fermentere sæsonens råvarer, og ideer til, hvordan du kan bruge det fermenterede når du laver mad. Du lærer også, hvor og hvordan du kan købe råvarer i sæson fra små lokale lokale jordbrugere.

Spis efter sæson afholdes 3 gange, hver gang med fokus på en bestemt type fermentering:

31.august: Eddike

14. september: Sauerkraut

28. september: Kimchi

Du er velkommen til at deltage én eller flere gange, og hvis du kommer flere gange, kan du få feedback på dine fermenteringer.

Det er gratis at deltage, men husk at booke en billet til hver enkelt dato, da vi har begrænset plads.

Værkstedet holdes af Sarafina Kimø (entangledkitchen.net), som har stiftet fællesskabet 'Fermentorskab'. Her mødes man hver anden uge for at eksperimentere med fermentering og spise sammen. Fermentorskab er også et handle-fællesskab for at spise mere klimakærligt og skubbe vores madsystemer i en mere bæredygtig og retfærdig retning.