Da legenden blev født
Vi anbefaler en god film til weekenden – Zeppelin letter
Af Mette Kirkegaard Jensen
Englænderen Bernard MacMahon er lidt af en legende inden for musikdokumentarer. Derfor var det også ham, der fik overtalt Led Zeppelin, som tidligere havde afvist alle forslag til dokumentar- og spillefilm, til at medvirke i dagens anbefaling, Becoming Led Zeppelin (2025). MacMahon fik fuldstændig kunstnerisk frihed til at lave filmen, som det tog fem år at skabe.
Filmen tager os med tilbage til Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones og John Bonhams musikalske rødder i efterkrigstidens England. Gennem sjældne arkivoptagelser, medrivende koncertklip, interviews og naturligvis masser af musik følger vi bandets vej frem mod dannelsen af Led Zeppelin i 1968 og det eksplosive gennembrud få år senere.
Ud over et enestående indblik i Led Zeppelins tidlige dage står filmen stærkt ved at lade deres egen musik og stemmer fortælle historien.