Litteratur

Litteratur

Litteraturen har en særlig rolle. Den åbner for indlevelse, nuancer og kreativitet, og her er det kun fantasien, der sætter grænser. Gennem litteraturen kan vi træde ind i andres sted og se verden fra nye perspektiver.

Globale bæredygtighedsudfordringer kan virke fjerne og abstrakte. Men når vi møder dem gennem litteraturen, og lever os ind i hvalernes, biernes eller andre menneskers verden, bliver de pludselig lettere at forholde sig til. Derfor er det oplagt at arbejde med litteraturen, når man laver Build the Change- og andre legende workshops.

 

Her kan du læse mere om, hvordan vi i Aarhus Bibliotekerne kombinerer bibliotekernes narrative styrker med Playful Libraries projektets kreative potentiale. Vi forsøger at give børn en læringsoplevelse med flere forskellige redskaber.

"Alt hvad I i jeres vildeste fantasi kan forestille sig, kan lade sig gøre. Det er det, der er så vildt med bøger" - Søren Jessen

Der var både hval-, spækhugger- og andre havlyde i højtaleren, da tre fjerde klasser trådte ind i Store Sal på Dokk1. Lyset var dæmpet, og eleverne skulle hver især lægge sig godt til rette på en yoga-måtte, mens forfatter og illustrator, Søren Jessen, læste højt fra sin bog "Habakuk og Den Hemmelige Dyrehandel".

Verden under overfladen var i fokus, da vi i september afholdt Store Byggedag med udgangspunkt i litteraturen og med besøg fra Søren Jessen.

Workshoppen indeholdt flere kreative elementer. Søren tegnede, med hjælp fra eleverne, forskellige karakterer fra bogen, mens han også fortalte om, hvordan han blev inspireret til at skrive bogen, og hvordan det kun er fantasien, der sætter grænser for en forfatter.

Eleverne blev selv en aktiv del af fortællingen. De fik til opgave at tegne deres egen version af en skolevej under vand, hvilket resulterede i tre kæmpestore underverdener, da hver klasse tegnede på et stort papir. Til underverdenerne blev der både bygget transportmidler, kæledyr og maskiner der gør det muligt, at tale med dyrene under vand.

Midt i alt det kreative, var der også smagsprøver på "dobbeltdækkere" - to vaniljekranse lagt sammen med smør, en spise kendt fra Sørens bog, mens også eleverne kunne få tatoveret bogens motiver på armene med vandtatoveringer.

Børnene levede sig fuldkommen ind i Søren Jessens verden under vandoverfladen, hvilket skabte begejstring og stor kreativitet i børnenes ideprocesser. Litteraturens magi smittede af på børnene og deres tilgang til at finde på idéer. Det hjalp til at frisætte dem fra at gøre det “rigtige”, og skabte et rum hvor vilde og skøre idéer fik plads og anerkendelse. Og er der noget, vi får brug for i fremtiden, så er det altså mennesker, der tør at tænke vildt og skørt!

Udover Søren Jessen, var også lektor på Aarhus Universitet, Ole Caprani og lektor på UC Syd, Roland Hachmann med på dagen. Baseret på workshoppen har de lavet en bog med vejledning om, hvordan man kan arbejde med litteraturen i denne workshop og i andre sammenhænge.