Comeback-workshop med Søster til Søster
- Tid
- 16:00 - 18:00
- Pris
-
Billet: 50 kr.
- Sted
-
Hovedbiblioteket
Hack Kampmanns Plads 2,
8000 Aarhus C - Store Sal
Bibliotek
HovedbiblioteketDu er til julefrokost, og hov, der skete det igen: Upassende kommentarer og 'uskyldige' bemærkninger – tit så subtile, at du bliver i tvivl om, hvad der egentlig skete: Var det en joke? En misforståelse? Eller blev jeg lige diskrimineret der? Den tvivl gør det svært at reagere i situationen - men det gør vi noget ved med denne comeback-workshop!
Måske kender du Søster til Søsters Instagram, hvor de snakker køn og ligestilling med deres 87.000 følgere. Til denne workshop viser Sabrina Vitting-Seerup eksempler på de 'små bemærkninger', som særligt kvinder oplever at skulle høre på. Hun fortæller om forskning i mikroaggressioner, ubevidste bias og de sociale forventninger, der ofte lægger ansvaret for den gode stemning på kvinder. Og sammen bruger vi den viden til at lave et fælles “comeback-bibliotek”, som vi kan tage med os videre, så vi aldrig står paffe tilbage igen!
Alle deltageres input deles naturligvis kun i anonymiseret form, ligesom Søster til Søster gør på deres Instagram.
Arrangementet er gratis, men bestil en billet via linket, hvis du vil være sikker på at få en plads.
Om Sabrina Vitting-Seerup:
Sabrina er forsker og formidler, og så er hun kåret som Danmarks, Europas og sågår verdens bedste taler! Hun har skrevet ph.d. om repræsentationer af mangfoldighed og forsker i dag i inklusion og forskningsformidling.