Robotter, Leg, Programmering
Robotter, Leg, Programmering

Om dette arrangement

Tid
16:00 - 17:30
Pris
Gratis
Sted
dokk1
Sted / Rum
Højsletten
Arrangører
Målgruppe
For børn
Børn

Digital Leg

01.06.23
Kom og vær med til Digital Leg for Børn og Familier.

I dag leger vi igen med Lego Spike, hvor man kan bygge og programmere små legomodeller.

Vi finder også vore Glow and Go robotter frem til de alleryngste samt tester nye baner på vores interaktive gulv med Blue-Bots.

 

Hver torsdag kl. 16-17.30 er der Digital Leg for børn på Dokk1.

Vi skal lege mange forskellige lege og skifter tema hver eller hver anden uge, så der er mulighed for at prøve kræfter med forskellige digitale teknologier og medier.

I løbet af vinteren og foråret kan du f.eks. prøve at programmere din egen Blue-Bot, lave stopmotion film, bygge og programmere Lego-robotter, lege med solceller, undersøge bittesmå ting og dyr med digitale mikroskoper, programmere din egen historie i Scratch Jr. på iPad, lave robot-krusedulle-kunst og meget mere.

Vi sørger for inspiration, materialer og vejledning og håber, at en masse børn og voksne har lyst til at lege med.

Aktiviteterne er primært for børn på 3-12 år, og børn under 10 år skal være ifølge med en voksen. Arrangementet kræver ingen tilmelding.