Til www.aarhus.dk
Du er her

Kampagne for Palles Gavebod

Kampagne for Palles Gavebod

15 april 2011 af Lene Frandsen
Aarhus Kommunes Biblioteker står sammen med landets øvrige folkebiblioteker bag den landsdækkende hjemmeside Palles Gavebod, hvor 8-12 årige kan låne, spille, kommentere, høre musik og meget andet. Nu har Styrelsen for Bibliotek og Medier som noget helt nyt bevilliget penge til at markedsføre hjemmesiden med en kampagne i 53 af landets biografer og på børnekanalerne Cartoon Networks og Disney XD i perioden 13. april - 12. maj. Filmen kan ses i biograferne og på Cartoon Networks og Disney XD.

image

Se film om medarbejderne på Palles Gavebod.

Aarhus Kommunes Biblioteker står sammen med landets øvrige folkebiblioteker bag den landsdækkende hjemmeside Palles Gavebod, hvor 8-12 årige kan låne, spille, kommentere, høre musik og meget andet. Nu har Styrelsen for Bibliotek og Medier som noget helt nyt bevilliget penge til at markedsføre hjemmesiden med en kampagne i 53 af landets biografer og på børnekanalerne Cartoon Networks og Disney XD i perioden 13. april - 12. maj, og på Aarhus Kommunes Biblioteker byder man initiativet velkommen.

 

Et ambitiøst projekt kræver ambitiøs markedsføring

Palles Gavebod blev lanceret i 2010 med det ambitiøse formål at samle de danske børnebibliotekers internetressourcer ét sted og herfra formidle til målgruppen i et sjovt og historierigt univers. Siden er udviklet af tegneren, forfatteren og filminstruktøren Anders Morgenthaler. For at udbrede kendskabet yderligere til siden, har børnebibliotekerne for første gang valgt at satse på kommercielle markedsføringskanaler, og det er et skridt i en helt naturlig retning, mener Direktør i Styrelsen for Bibliotek og Medier, Jens Thorhauge:

 

“Reklamespots er jo ikke noget nyt, men bibliotekerne har meget sjældent brugt den metode. Da fjernsynet spiller en stor rolle i børns medieforbrug, og de mange gode danske børnefilm lokker børn i biografen, ser jeg det som et fornuftigt valg at bruge ressourcerne på at kommunikere med børnene, der hvor de er”, siger han.

 

Aarhus Kommunes Biblioteker har brug for Palles Gavebod

Den seneste årlige biblioteksstatistik fra 2009 viser, at besøgstallet i bibliotekerne stiger og at det samlede udlån af børnematerialer holder et flot stabilt niveau, men skal den gode udvikling også fortsætte lokalt skal børnene tilbydes flere digitale muligheder og her er Palles Gavebod en vigtig brik også for Aarhus Kommunes Biblioteker

 

Hvem er Palle

Palles Gavebod er resultatet af et usædvanligt samarbejde mellem Styrelsen for Bibliotek og Medier og produktionsselskabet Copenhagen Bombay, der har stået for koncept, design og udvikling. Bag kulissen arbejder over 90 børnebibliotekarer, der løbende udvikler temasider og aktivitetsforslag og står for indhold og nyheder inden for bøger, film, musik, spil, web og mobil. Palles Gavebod kan findes på adressen www.pallesgavebod.dk.