Til www.aarhus.dk
Du er her

Børnenes Bogdag - Det er løgn og latin!

Børnenes Bogdag - Det er løgn og latin!

10 august 2011 af Vivi Nielsen
Børnenes Bogdag byder på litteratur og leg, forfattere, kåring af novellekonkurrencens vindere og meget mere

Det er ikke forbudt at fortælle løgnehistorier, når Vild med ORD, Aarhus Litteraturfestival og børnebibliotekerne i Aarhus igen i år laver en hel dag, hvor børn og unge kan møde deres litterære idoler - det er nærmest et krav.

 

Novellekonkurrence

Børnenes Bogdag er allerede skudt i gang med en novellekonkurrence for de 9-12-årige. I år er der dobbelt så mange deltagende unge forfatterspirer fra de aarhusianske skoler som sidste år - og det hele er løgn fra ende til anden.

160 børn har indsendt novelleforslag til novellekonkurrencen, hvor de tyve bedste forslag bliver trykt i en novellesamling, der udgives af Vild med ORD.

 

På selve Børnenes Bogdag kåres også de tre bedste indsendte noveller, men kåringen af årets vindere af novellekonkurrencen er kun et lille indslag på Børnenes Bogdag.

Her er det muligt at opleve en række børne- og ungdomsforfattere på scenerne i og omkring Ridehuset.

Dagen byder bl.a. på optrædener med forfatterne: Henrik Einspor, Camilla Wandahl, Morten Dürr, Nick Clausen, Kirsten Carlsen og Kenneth Bøgh Andersen.

 

Litteratur og leg

Børnenes Bogdag har både litteraturen og legen i fokus, så børn, unge og deres voksne vil - ud over forfatterne på scenen - kunne opleve historiefortælling til musik af skuespiller og sanger Katrine Faber.

Man vil kunne deltage i forskellige skriveworkshops og i en række konkurrencer, hvor man kan vinde fede bogpræmier og deltage i en række ORD-lege.

 

Læs mere om Børnenes Bogdag her 

 

Se hele Vild Med ORDs program her