Godbidden - Svømme hjem
Godbidden - Svømme hjem
Wilbur fødes et sted i USA af en irsk mor, der dør under fødslen. Den unge, svenske far stikker af i sorg og afmagt. Efter nogen tid hentes Wilbur til Irland af en meget indesluttet morfar. Den kærlige mormor giver drengen en god, om end speciel, opvækst.
Da mormoren dør i en trafikulykke, begynder trængslerne med institutioner, småkriminalitet og psykisk sygdom.
Wilbur er en skrøbelig person, der har svært ved at knytte sig til andre mennesker, men også med en utrolig vilje til at komme på fode og klare sig selv.
Romanen er meget velskrevet med en underfundig humor, der gør det til en fornøjelse at læse om en unægtelig trist skæbne. Undervejs i romanen læser man om den svenske fars baggrund og der knyttes tråde langt tilbage i den irske slægt.
Forfatteren er schweizer, bosat i Irland. Han har skrevet flere romaner, men Svømme hjem er den første, der er oversat til dansk.
-
Materialer:
-
- Bog
Svømme hjem
Titel Svømme hjem : roman
Wilburs mor dør under fødslen og hans far forsvinder sporløst fra hospitalet. Fra fødslen oplever han, at næsten alle, han knytter sig til, brat forsvinder ud af hans liv, og da han endelig møder en pige, der holder af ham, tør han ikke binde sig igen
Relateret indhold
Kategorier
-
(169)
-
(111)
-
(11)
-
(16)
-
(0)
-
(3)
-
(12)
-
(8)
-
(3)
-
(4)
-
(7)
-
(313)
-
(7)
-
(8)
-
(2)
-
(21)
-
(20)
-
(4)
-
(45)
-
(131)
-
(104)
-
(24)
-
(166)
-
(88)
-
(3)
Seneste kommentarer
- Hej Christine. Og så faldt
1 dag 11 timer siden - Til Jens Agerholm Yde
Tak for
1 dag 15 timer siden - Tak for alle årene. Du har
1 dag 20 timer siden - Har en kapitalfond overtaget
2 dage 13 timer siden - Hej Christine. Nu kom jeg
1 uge 1 dag siden - Du er en sveske. Tak!
1 uge 1 dag siden - Måske det er derfor :-) Jeg
1 uge 1 dag siden - Tak for dit forsøg og dine
1 uge 1 dag siden - Ændring af
1 uge 1 dag siden - Jeg har prøvet et par gange
1 uge 3 dage siden
Ingen har kommenteret dette indlæg – log ind for at skrive kommentarer.