Til www.aarhus.dk
Du er her

Spiljulekalender - 12. December: Fallout 3

Spiljulekalender - 12. December: Fallout 3

12 december 2010 af Andreas Jæger
Hver dag i december præsenterer projektet "Gaming - Når Biblioteket spiller med" et spil, der kan lånes på Århus Kommunes Biblioteker. I dag Fallout 3 til PC og Playstation 3.

I 1997 og 1998 blev de to første Fallout spil udgivet. De opnåede hurtigt en massiv fanbase, og senere hen klassikerstatus. De originale spil blev spillet i et isometrisk perspektiv, det vil sige set ovenfra – lidt i stil med Diablo – og derfor var mange spændte på resultatet, da man med Fallout 3 valgte at skifte til første persons perspektiv. Man må dog sige at det lykkes meget godt, og Fallout 3 kan i dag beskrives som en moderne klassiker, der har revolutioneret Fallout serien.

 

Ligesom tidligere titler er Fallout 3 et rollespil, hvor der ligges vægt på udvikling af din karakter og hvordan du selv ønsker at spille spillet. Det åbner op for et meget varieret spil, hvor oplevelsen i høj grad afhænger af hvilke egenskaber du vælger at prioritere. En stor del af spillets kampe kan for eksempel undgås hvis du vælger at fokusere på dine tale-egenskaber, der gør dig bedre til at overtale folk.

 

Spillet foregår efter en større atomkrig, hvor du spiller en overlevende beboer i en af de mange beskyttede bunkere (”vaults”). En dag forlader din far bunkeren, og du er tvunget til at lede efter ham i det post-apokalyptiske landskab omkring Washington D.C. Historien er god, men spillets stærke side ligger i det massive landskab, der giver rig mulighed for at gå på opdagelse. Landskabet er fyldt med spændende personer og områder, der hver især rummer en god historie.

 

Fallout 3 er en tidssluger, men kan helt klart anbefales. Spillet er rettet mod personer over 18 år.

    Materialer:  Object not found.
  • Fallout 3
    • Pc-spil

    Fallout 3

    (2008)

    Actionspil. Spillet har kraftige elementer af rolle- og adventurespil. I de dystre ruiner og øde landskaber i det strålingsramte Wasteland lurer døden overalt i form af radioaktivitet, mutanter, vilde dyr og bander. Opgaven lyder på at opspore din forsvundne far, men undervejs skal der løses en række udfordringer. De farefulde opgaver kan kun klares ved kombination af indsamling af information, opdirkning og pc-hacking, handel og decideret kamp