Paneldebat om graffiti
Paneldebat om graffiti
I samarbejde med Hip-Hop festivalen Aarhus Took It afholder Hovedbiblioteket en paneldebat om graffiti.
Hvordan ser man graffitien anno 2011? Hvad er drivkraften i kunstgenren graffiti? Hvordan ser omverden på graffitikulturen? Er det en mere “acceptabel” udtryksform nu end for ti år siden? Hvordan ser man på den stadig stigende popularitet som både graffiti og ikke mindst streetart oplever? Der vil blive lagt op til debat, og enhver kan komme og give sin mening til kende.
Info om de 4 paneldeltagere:
Rasmus "RasMoney" Poulsen - Journalist, forfatter og DJ. Rasmus står bag bl.a. bogen "Graffiti I Danmark" og " Natasja". Han har ligeledes arbejde med radio, blade og andre medier. Han er desuden og meget anerkendt DJ.
Birgitta Fontel - Birgitta husere i det Københavnske, og har et stort engagament for hiphop-kulturen. Hun har haft succes med sit eget arrangement "Nordic HipHop Festival", har mange år på bagen, som aktiv graffitikunstner, og har sin daglige gang på den Københavnske Designskole.
Lars Pank - Lars Pank er en meget passioneret kunstner, som kan lide, at sætte sit eget præg på sine værker. Han har været bagmanden bag en del cd-covers, og har malet sine værker, både i øst og vest. Lars har en baggrund fra bl.a. animationsskolen i Viborg, men residerer i det daglige i Aalborg.
Jeppe Friis - Jeppe er en engageret graffiti kunstner, som har malet sine værker lige siden de tidlige halvfemser. Jeppe følger kulturen på tæt hold, og pendler gerne Danmark tyndt for, at male sine dekorative værker. Jeppe laver også en del bestillingsarbejde, hvor han malere for firmaer, butikker og lignende.
Paneldebatten foregår ved Litteraturscenen i Litteratur og Musik, og det er gratis at deltage.
Vil du vide mere, eller har du spørgsmål eller lignende, er du velkommen til at kontakte bibliotekar Michael Høyer-Nielsen på mhn@aarhus.dk eller 8940 9231.
Mindspot er Hovedbiblioteket i Aarhus' kulturtilbud for unge. Vi arrangerer events og workshops og giver unge mulighed for at sætte deres præg på byens kulturliv."
Kategorier
-
(201)
-
(152)
-
(33)
-
(0)
-
(28)
-
(13)
-
(9)
-
(4)
-
(8)
-
(342)
-
(7)
-
(8)
-
(2)
-
(23)
-
(21)
-
(5)
-
(48)
-
(158)
-
(105)
-
(24)
-
(166)
-
(94)
-
(3)
Seneste kommentarer
- Til Mette Fossing
Tak for din
1 uge 6 dage siden - Hvornår flytter man i det
3 uger 1 dag siden - fint initiativ. Gymnasiaster
4 uger 5 timer siden - Du skal have mange tak for
5 uger 6 dage siden - En dyr forglemmelse.
Lørdag
7 uger 10 timer siden - Hejsa
Som ivrig lørdagsbruger
7 uger 3 dage siden - Håber du må nye dit "otium"
7 uger 5 dage siden - Jeg har oprettet en
9 uger 3 timer siden - Jeg har en bog, som jeg gerne
9 uger 1 dag siden - Til Camilla Tranbjerg Hertz
9 uger 6 dage siden
Ingen har kommenteret dette indlæg – log ind for at skrive kommentarer.