Til www.aarhus.dk
Du er her

Mindspot sætter virkeligheden på spil i festugen

Mindspot sætter virkeligheden på spil i festugen

24 august 2011 af Bente Jensen
For første gang nogensinde danner Aarhus i disse dage ramme for et virkelighedsspil, hvor virkelighed og fiktion blandes i en mystisk historie.

Mystikken spreder sig i byen i disse dage. En ung fyr har set en person, som ligner ham selv på en prik på en bytur, og efterlyser nu sin dobbeltgænger på nettet og på plakater rundt omkring i byen. På hans blog skriver folk, som vil hjælpe ham med opklaringen af sagen, men kan man stole på dem alle sammen?

Bloggen www.hvemerhan.blogspot.com er udgangspunktet for Mindspots store projekt i festugen: et virkelighedsspil.

Virkelighedsspil er et nyt fænomen i dansk sammenhæng. På engelsk kaldes det 'Alternate Reality Gaming', og som betegnelsen antyder, leger denne slags spil med skellet mellem virkelighed og fiktion. Virkelighedsspillets platform er både byens fysiske rum og internettet, og handlingen er bygget op omkring et mysterium, som spillerne skal være med til at optrævle ved at løse forskellige gåder undervejs. Hermed er der lagt op til en helt ny form for leg i Aarhus. Spillet foregår fra 20. august indtil 3. september, og deltagere kan slutte sig til undervejs ved at følge med på bloggen.

Vil du vide mere, eller har du spørgsmål eller lignende, er du velkommen til at kontakte bibliotekar Lisbeth Mærkedahl på lma@aarhus.dk eller 8940 9231 eller Julie Fink på julie@mindspot.dk.

*  *  *  *  *

Mindspot er Hovedbiblioteket i Aarhus' kulturtilbud for unge. Vi arrangerer events og workshops og giver unge mulighed for at sætte deres præg på byens kulturliv."