Til www.aarhus.dk
Du er her

Eventyrlige billeder på Hovedbiblioteket

Eventyrlige billeder på Hovedbiblioteket

14 september 2011 af Bente Jensen
Hovedbiblioteket i Aarhus og Den Tjekkiske Ambassade i København inviterer til en udstilling med illustrationer af H.C. Andersens eventyr og kinesiske eventyr.

Illustratoren er den prisbelønnede tjekkiske billedkunstner Renáta Fučíková, der har illustreret en lang række børnebøger, bl.a. eventyr af Grimm og Oscar Wilde, Det Gamle Testamente og tjekkiske legender samt bøger om tjekkisk historie.

Renáta Fučíková er uddannet ved Prags Akademi for Kunst, Arkitektur og Design. Hun samarbejder med en række forlag og børnemagasiner og udstiller regelmæssigt i Tjekkiet og udlandet og arbejder i øjeblikket på en omfattende børnebog om Europas historie.

 

Fučíková´s stil er detaljeret og hendes kærlighed til eventyr afspejler sig tydeligt i illustrationerne og på udstillingen på Hovedbiblioteket vises der illustrationer til eventyr af H.C. Andersen udgivet i 1999 samt kinesiske eventyr udgivet i 2007. Udgivelserne findes ikke på dansk og udstillingen giver derfor mulighed for at stifte bekendtskab med Renáta Fučíková.

 

Udstillingen åbnes mandag 19. september kl. 16 af den tjekkiske ambassadør Zdeněk Lyčka og kulturrådmand Marc Perera Christensen og kan ses til og med torsdag 6. oktober.

 

Yderligere oplysninger kan fås hos Michala Kristensen Consulate_Copenhagen@mzv.cz tlf. 3910 1819 eller Ulla Søndergaard Kristensen usk@aarhus.dk tlf. 8940 9222.