Fugletrækket og dets gåder. Foredrag af Preben Clausen
Da ”Fugle-Mortensen” opfandt ringmærkningen af fugle i 1899 begyndte den moderne udforskning af trækfuglenes bevægelser på verdenskortet. Senere har teknikken med bl.a. radiometri og satellitsporing gjort afdækningen af fuglenes fantastiske adfærdsmønstre og ruter mere og mere avanceret og detaljeret.
Seniorforsker ved Aarhus Universitet, Preben Clausen, fortæller om de forskellige fugles liv her i Dan-mark og i deres ’andet fædreland’ og hvordan landskaber og vejr og vind spiller ind i fugletrækket.
Andre spændende arrangementer
-
SPEJLINGER, et lysbilledforedrag om Nepal og Danmark ved Jens Dalsgård.
21. marts 2012 -
Når noget slutter af Julian Barnes – ’Ind i en bog’.
Den midaldrende Tony arver en dagbog, som blev skrevet for 40 år siden af vennen Adrian, der begik selvmord. Mens Tony venter på at modtage arven, begynder fortiden at rumstere.Vær med når lektor Susanne Richard Kall guider os ind i den elegante og prisvindende romans filosoferen over, hvad der sker, når tidens paradokser spiller hukommelsen et puds.
11. april 2012 -
Findes der en hemmelig tunnel til Marselisborg Slot? Forfatteraften med Karsten S. Mogensen.
19. april 2012 -
Brødrene Karamazov. Foredrag af Henning Sørensen
19. marts 2012 -
Livlægens besøg af Per Olov Enquist – ’Ind i en bog’ – og 1700tallet
I 1768 tiltrådte Johann Friedrich Struensee som livlæge for den mishandlede og sindssyge Christian den 7. Han fik enorm magt og indførte vidtrækkende reformer, blev dronning Caroline Mathildes elsker og blev henrettet for sine gerninger.Lektor Susanne Richardt Kall fører os ind i romanens og forfatterens univers, og sætter spotlight på den dramatiske epoke i Danmarkshistorien, som historien udspiller sig i.
7. marts 2012